Dobrý den,
rád bych se s vámi podělil o nově nabyté zkušenosti s akumulátorovou pilou.
Vývoj v technice jde dopředu, tak máme možnost mít stroje, které jsme si bez benzínového motoru, popř. elektricky napájeného motoru těžko představili v akci. Ale je to tak, kromě pily můžeme mít na baterky i vyžínač, plotostřih, foukač nebo i rázový utahovák.
Samozřejmě jsem měl obavy, jak to asi bude řezat, popřípadě jak dlouho to vydrží a jestli má tento stroj vůbec nějaký smysl.
Pilka řeže v rámci svých parametrů. Výkonově je to srovnatelné s motorem o obsahu 25 ccm., takže do těžby dřeva to určitě není. Je to prostě na baterky, proto je to třeba brát v potaz. Tato pila je vhodná na drobnější práce, nebo na práce v uzavřených prostorech kde by nám motorová pila nevyhovovala. Hodit se bude i pro tesařské práce na střechách, kde odpadne klasické startování, což může být i nebezpečné.
Po zakoupení této pily samozřejmě ihned proběhla výměna 3/8 řetězky na ¼ a osazení carvingovou vodící lištou.
Vlastním model 536 LiXP, u kterého výrobce udává váhu 2,6 kg.
Jak to řeže?
Při samotném řezání jsem si musel na pilu malinko zvykat. Je to jiné než s benzínovou a to v tom směru, že pila je bez vibrací, tudíž nemá pružiny, které by vzniklé vibrace tlumily. Při vyřezávání jsem byl zvyklý si do pružin pilky drobet máčknout. To teď nejde.
Současně jsem si také zvykal na nízkou hmotnost a to proto, že mi váha pily nepomáhala ve svislém řezu. Pilu jsem musel do řezu občas tlačit.
Za praktické považuji, že nemusím pilu nikterak zahřívat. Prostě zmáčknu knoflík a mohu řezat. Hlavně díky elektromotoru mám k dispozici hned plný výkon a hlavně – žádné startování.
Když by se pila měla snahu v řezu kousat nebo výkonově nestačí (při silném tlačení do řezu), sama se zastaví a po uvolnění lze zase řezat dál. Totéž platí, když dojde ke zpětnému vrhu.
Při práci je třeba hlídat hladinu oleje pro mazání řetězu. Kontrola hladiny je možná průhledným okénkem, takže nemusíte pokaždé otvírat nádrž. Neplatí zde totiž, že jedna nádrž oleje vystačí na jedno nabití baterie.
Baterie
Co se týká výdrže baterie, tak by bylo velice troufalé tvrdit, že to vydrží tolik a a tolik minut. Je to tak nějak časoprostorově spojeno, se zvětšující se prostorovou výrazností dřeva a klesá časový prostor pro využití baterie.
Příklad: pokud s tím budu řezat jedno poleno za druhým celou délkou lišty, tak jsem schopný baterii vybít třeba za 15 min.
Při vyřezávání (řezání špičkou lišty, podélné řezy zkrátka dřevem křížem krážem dřevem) mi pila vydrží řezat přibližně 30 min., s občasným odstavením a použitím jiného nářadí i déle.
Toto přerušení řezání na pár minut je celkem prospěšné, protože si baterie trochu odpočine.
Dost často využívám i úsporný režim, při kterém se drobet sníží otáčky a prodlouží se výdrž baterie. Určitě to chce mít baterie nejméně dvě. Když by byla práce bez možnosti k připojení k elektrické síti, tak baterií určitě více, nebo s větší kapacitou.
Vyzkoušel jsem i opasek, na kterém může být zavěšeno více baterií. Do pily pak vede kabel a místo baterie je jen lehký adaptér o stejné velikosti jako baterka, tzn., že je pila ještě o váhu baterie nižší.
Hlučnost.
Jediný hluk, který slyšíte, je od řezací části, tj.od lišty a řetězu. Když pilu spustíte bez lišty a řetězu, ozve se jen tiché vrnění. Díky tomuto „akustickému bonusu“ mohu v mém případě řezat i na předváděcích akcích, aniž bych rušil okolní program.
.
Předností tohoto stroje je určitě velmi malá hmotnost, tichý provoz a odpadnutí veškerých starostí spojených s benzínovým dvoutaktním motorem – minimální údržba, žádné míchání paliva, tahání za šňůru při startování, žádné výfukové plyny atd…
Nevýhodu bych viděl v nižším výkonu motoru. Kroutící moment je sice solidní, ale na řezání paliva bych to opravdu neviděl. Baterie většinou dojde, tak nějak vždy když jste v nejlepším, takže jak jsem se zmiňoval už výše, chce to mít druhou baterii připravenou v nabíječce.
S aku současně používám i benzínové pily a nemohl jsem si nevšimnout i menší spotřeby paliva.
Musím se přiznat, že při práci po aku pile dost často sáhnu.
Děkuji vám pozornost a zase někdy nařezanou.