Chrániče sluchu HQ X-COM R

Dobrý den,

někdy jsou dny, kdy si dám oddych od vyřezávání soch a dělám něco jiného. Tentokrát jsem se vydal do lesa. Do klasické těžby dřeva, aby to nebylo zase až tak moc rozdílné a nemusel jsem pouštět pilu z ruky.

Jednalo se o předkacování stromů pro odvětvovací procesor umístěný na traktoru.

Abychom na sebe s traktoristou – bratrem Jirkou nemávali jako zběsilí, nebo nedej bože, na sebe nekřičeli jako na lesy, používal jsem Husqvarna sluchátka BT+FM, X-COM R., které jsou vybaveny bluetooth, rádiem a mikrofonem, z táborské prodejny HUTAB s.r.o.

Přilba HQ Technical, chrániče sluchu HQ X-COM R, pila HQ 550 XPG

Oproti staršímu modelu sluchátek, které používám již dlouhá léta, jsou robustnější a zároveň modernější. Tradiční černo oranžová barva zůstala, pouze přibylo několik tlačítek. Jejich počet se zvýšil ze tří na šest. Všechny tlačítka najdete na jedné straně tj. na jednom sluchátku.

Sluchátka přišly o venkovní anténu, takže už nikde ničím nevyčnívají do prostoru, což oceníte především v hustém porostu. Nejvíce na tomto modelu zaujme externí mikrofon, který je vyveden až před ústa a je obalen molitanovou kuličkou.

Výhodou sluchátek BT+FM, X-COM R. je standardní upínací mechanismus. To znamená, že je lze připevnit i na starší modely přileb Hq.

Co se týká ovládání sluchátek, je třeba si zvyknout na větší počet tlačítek. Spárování s telefonem (při nahlédnutí do návodu) je celkem jednoduché.

Ovládání: dvě nejvýše umístěná tlačítka slouží pro navolení hlasitosti. Nahmatat je a nastavit si tak hlasitost jde dobře i v pracovních rukavicích. Na výběr je 5 stupňů hlasitosti. Pod nimi jsou další tři tlačítka, která jsou v řadě vedle sebe. Stisknutím krajních tlačítek se pohybujeme po FM frekvenci, nebo lze posouvat vlastní skladby při poslechu z telefonu.

Prostřední tlačítko po delším stlačení slouží na zapínání a vypínání. Pokud provedete pouze krátký stisk cca 2 vteřiny, dojde k přerušení poslechu FM rádia a sluchátka se přepojí na telefonu.

Poslední a největší tlačítko, jenž je umístěné nejníže, slouží pouze k přijímání a ukončování hovorů.

Za mě je poslech rádia parádní. Hrají čistě a dostatečně hlasitě, aby to pro posluchače bylo příjemné. Funkce FM rádio dokáže naladit více stanic než starší model sluchátek, takže se občas poštěstí i poslech zahraničního rádia.

Pokud se vám bude chtít někdo dovolat, rádio se automaticky vypne a ozve se tón příchozího hovoru. Stačí pouze jedno stisknutí tlačítka (nejníže umístěné) pro příjem hovoru. Hovor se přijme a vy máte zase volné ruce na práci.

Mikrofon je odhlučněn, takže můžete v klidu hovořit s volajícím. V mém případě, i když jsem při hovoru pracoval s nastartovanou pilou, volající mi bez problému rozuměl. Pouze na pozadí slyšel zvuky pily.

V praxi to vypadalo tak, že jsem se klasicky přes telefonní hovor spojil s traktoristou. Ten měl svůj telefon spojený s radiem pomocí kabelu, takže mu zvuk šel z reproduktorů. Telefon měl umístěný ve standardním držáku cca ve výšce hlavy, aby měl volné ruce k ovládání stroje.

Musím říci, že když lze v klidu komunikovat s operátorem a mít volné ruce, hned je spolupráce lepší a efektivnější.

V případě polomů, kdy bylo více stromů spadaných přes sebe, jsme se krásně domluvili, na tom, který strom leží navrch a který dole, že nejdříve ořežu pár větví než se do toho pustí atd.. Když to nešlo, stačilo v klidu říct „hele brácho počkej, já to uříznu, pak to zkusíš vytáhnout“. „Nebo na tenhle strom nešahej, ten si nech až na konec.“ Dostával jsem také spoustu upozornění jako třeba: „ nepřekážej jedu tam, uřízni to, vždyť to nejde, nečum a řež, zvedni se z tý země atd..“

Super to bylo například, když jsme přitahovali stromy lanem z porostu a neviděli na sebe.

Když jsem šel kácet stačilo to prostě v klidu říct. Žádné pískání, křičení, či zběsilé mávání rukama.

Vždy a na všem lze nalézt nějaké mouchy, v tomto případě mi dělalo ze začátku problém hledání a stisk tlačítek. Mačkat na ně se musí s vetší silou než u předchůdců a v rukavicích najít a zvolit správné tlačítko nebylo jednoduché. To je asi tak jediné co by šlo vytknout, ale není to nijak zvlášť vážný problém.

Někdo by mohl mít výhrady k systému dobíjení baterie přes USB konektor. Přeci jenom když dojde v lese baterie, nejde vložit jiná a pokračovat. I na toto bylo myšleno a o stavu nabití baterie je posluchač informován, při každém zapnutí dámským hlasem a může baterii včas dobít.

Pro použití v hlučném prostředí kde je třeba s někým komunikovat jsou sluchátka bezvadnou pomocí. Zvyšují bezpečnost a komfort při práci.

Jan Ambrož
Řežu motorovou pilou celé stromy i dřevěné sochy. Ukážu Vám, jak i vy můžete nařezat hodně dřeva a málo se u toho nadřít. Více zjistíte tady
Komentáře