Nová pila, nové zkušenosti.

Nová kolegyně, aneb dojmy z nové mašiny.

Dobrý den,

Před několika měsíci jsem si pořídil novou motorovou pilu a rovnou tu největší, jakou jsem si mohl dovolit.

Stále častěji se mi stává, že vyřezávám sochy z rozměrnějších kmenů různých druhů dřeva, měkkých i tvrdých. Za poslední dobu to byli medvědi, draci a jiné řezby s výškou nad 2,5 metru. Nedílnou součástí tohoto vyřezávání jsou dlouhé řezy a to především podélné s dlouhou lištou. Nutností je mít lištu delší než 25 palců (cca 75cm). A tak jsem se rozhodl s vámi podělit o dojmy a zkušenosti z mojí nové motorové pily. Možná se dozvíte věci, na které si při nákupu nevzpomenete a možná by vám hodně pomohly při výběru. Prosím neberte to jako reklamu nebo snahu o poškození výrobce, jde pouze o moje poznatky ze stroje jako takového.

Doposud jsem řezal s pilkou Husqvarna 576 XPG o obsahu 73,5 ccm a výkonu 4,2 kW. Píši pilkou, protože už není moje největší, tudíž je z ní už pouze pilka a ne pila. Mohu s klidem v duši označit tuto pilku za spolehlivou a s vynikajícím výkonem. Dobře nabroušená  Husqvarna 576 XPG nekompromisně přeřízla vždy všechno co jsem potřeboval a co mi přišlo pod ruku, a tak mi jí časem začalo být drobet líto, při těch nekonečně dlouhých řezech.

Jsem zastáncem toho, že je lepší něco uříznout větší a těžší pilou za kratší dobu, než řezat déle, lehkou a slabší pilou. Z toho vyplývá, že volba musela padnout na novou pilu a tou se stala pila s označením Stihl 661 CM-W.

Ten nejhlavnější důvod výběru je, že je to pila, která má při obsahu 91,1 ccm elektronicky řízený karburátor a když už se rozhodnu pro novou pilu, tak i se všemi novinkami a vymoženostmi, co trh a dnešní doba nabízí. Líbil se mi obsah 91,1 ccm i výkon 5,4 kW (7,3 PS). Poměr váha/výkon je v tuto dobu jeden z nejlepších. Vzhledově Stihl 661 CM-W vypadá moderně a všechny kryty k sobě pěkně pasují. Udávaná váha 7,5 kg je sice hezká, ale objem olejové nádrže  0,4 l a benzinové 0,85 l + 20 palcová lišta váhu zvednou na 10,3 kg, ale s tím se musí vždycky počítat.

Malinko skeptický jsem byl k opěrným zubům, jelikož jsou z každé strany lišty, což se mi zdálo zbytečné a jako váha navíc. Brzy se ale ukázalo, že tam nejsou jen tak nazdařbůh. Při řežu s lištou, která má 32 palců je pila díky těmto zubům hezky opřená. Pokud by měla opěrné zuby jen z jedné strany, lišta by měla snahu se v řezu vlnit a uhýbat.

Co se týká startování, je bezproblémové a za studena spokojeně vrčí už na třetí zatáhnutí. Zvuk je parádní. Nový čistý výfuk je znát, no spíše slyšet.

Jediné minus, nebo spíše to, co mě drobet znejistilo při prvním použití pily byl fakt, že pila při plném plynu tak nějak divně chrčela, jako by jí k maximálním otáčkám něco chybělo. Zvláštní bylo, že jsem to slyšel pouze ve sluchátkách a když byla pila ještě v záběhu. Časem, asi po dvaceti nádržích, si motor nejspíš „sedl“ a vše se srovnalo.

Řezání je paráda, obsah motoru i výkon jsou opravdu znát a pila bez problému utáhne  90 cm lištu v tvrdém dřevě.  I když se na pilu máčkne, má sílu a zároveň nemá snahu se zastavovat nebo kousat, takže mé očekávání splnila.

Údržba je snadná, k filtru se dostanete bez nářadí, takže jeho kontrola probíhá rychle a bez problémů. Častější kontrola však ukázala, že se filtr dost rychle špiní. Buď tak dobře filtruje, nebo jde k němu hodně nečistot od ventilátoru, z toho vyplývá častější potřeba čištění.

Horní kryt motoru jde obtížněji sundat a musí se použít nářadí. Nijak moc to nevadí, protože to není místo, kde by se nečistoty ve větší míře usazovaly.

Buben spojky má vnější prstýnek, což je asi to nejlepší řešení. Zvlášť pokud potřebujete odmontovat sevřenou pilu a zároveň jde také snadněji demontovat celý buben spojky, především kvůli čistění a mazání ložiska.

Nemilým překvapením byly silnější vibrace v rukojetích. Celkově se pila dost třese a pokud ji nastartovanou položíte na zem, musíte ji ohlídat, aby “neutekla“. Asi to bude daň za větší motor.

Pila má sice vyhřívané rukojeti, ale popravdě do rukou zrovna nepálí. Topí po celé délce přední rukojeti a je to opravdu pohoda, když se můžete ohřát.

Spotřebu jsem doposud neměřil, protože jsem neměl možnost s pilou řezat v těžbě, tudíž nevím, kolik spotřebuje benzinu na kubík dřeva. Vzhledem k výkonu a velikosti motoru bych si troufl říct, že je spotřeba v normě. Ještě se mi nestalo, že bych byl překvapen prázdnou nádrží, když jsem jí před chvilkou doléval, to tedy ne.

Pocity z nové mašiny jsou s odstupem času dobré. Na řezání většího dřeva se zdá být ideální. Zkušenost je taková, že je opravdu lepší řezat dřevo s výkonnostní rezervou, byť se jedná o těžší mašinu.

Na shledanou a přeji všem mnoho nařezaného dřeva a bez problémů.

.

 

 

 

 

 

Jan Ambrož
Řežu motorovou pilou celé stromy i dřevěné sochy. Ukážu Vám, jak i vy můžete nařezat hodně dřeva a málo se u toho nadřít. Více zjistíte tady
Komentáře