Potřebuji novou motorovou pilu,ale kterou?

Na tento příspěvek mě přivedl spolužák, který za mnou přišel s tím, že by si rád pořídil novou pilu na řezání. Vysvětlil jsem mu, jaké motorové pily jsou dnes na trhu a teď čekám, s čím se přijde pochlubit.

Co si mám na to moje řezání pořídit?

Ano, to je důležitá otázka a také velmi těžká. Pojďme se tohoto tématu zlehka dotknout a podívejme se na některé věci, které by nám mohli pomoci při výběru motorové pily. Už o tom bylo napsáno hodně a téměř všechno, přesto si některé věci stručně připomeneme.

Dopředu bychom měli vědět, kolik dřeva plánujeme nařezat. Bude se nás na to ptát i prodejce motorových pil, aby nám mohl nabídnout vhodnou pilu ze své nabídky.

Kolik toho tak můžeme nařezat?

Řezat se toho dá poměrně dost. Myslet  pouze na palivo, i když to je to hlavní, je nedostačující. Motorovou pilu můžeme používat mnohem častěji. Využít se dá velmi dobře při bourání jakýchkoli staveb, ať už domu či starých králíkáren (vždycky se tam najde nějaký starý krov, strop, nebo jiné dřevo na rozřezání).

Dále pak pilu lze využít ve stavebnictví, při výrobě bednění a při stavění věcí nových. Psí bouda, pískoviště pro děti, klouzačka, houpačka i sezení k ohni vyřezané pilou je celkem hezká věc. Pak nás čeká údržba zeleně okolo domu, ať už je to ořez ovocných stromů, nebo likvidace náletových dřevin na zahradě. No a při kutilství se meze nekladou. A při tvorbě dřevěných soch se vůbec nemusíme omezovat.

Určitě nesmíme zapomínat ani na dobré vztahy se sousedy, kterým můžeme také něco říznout. Takže když se budeme snažit, lze využívat pilu celý rok.

A jakou teda tu pilu?

Zajímat nás budou tyto tři kategorie.

Hobby pily– to jsou takové ty malé pilky cenově nejdostupnější. Nařežou toho hodně, ale ne úplně všechno. Velice dobře se s nimi dokončují dřevořezby.

Farmářské pily-těmi se dá nařezat už skoro všechno co nám líbezná česká krajina nabízí. Jsou dostatečně výkonné i na přípravu většího množství paliva.

Profesionální pily– zkrátka pily na každý den a na všechno. Jde s nimi vykácet celý les a na dřevěné sochy ideální.

Pak tu máme nějaké zažité omyly, nebo mylné předsudky o motorových pilách.

– Dlouhá vodící lišta řetězu neznamená silnou pilu. Na pilu si můžete nasadit lištu jak dlouhou chcete a takovou, která vám bude vyhovovat.

– Boční napínání řetězu je dnes standard a žádná novinka.

– Pryžové, gumové siletbloky k tlumení vibrací už také patří do minulosti. Dnes se používají ocelové pružiny.

– Vzduchový filtr a celou pilu musíte pravidelně čistit, ať má sebevíc účinější předčištění nasávaného vzduchu.

– Někdy můžete slyšet, že je pila vybavena brzdou řetězu a má automatické mazání řetězu. To jsou také věci, které mají všechny pily a bez kterých by nemohli ani bezpečně fungovat.

Váha a výkon.

Dnes je nabídka motorových pil tak rozmanitá, že váhově i výkonnostně  na sebe navazují. Takže když se nám pila bude zdát málo výkonná, či lehká další model na ní navazuje a není mezi nimi velká váhová či výkonnostní mezera. Je třeba zdůraznit, že váha pily se udává bez náplní (olej,benzín) a bez vodící lišty a řetězu, což může být klidně okolo 2 kg. Samozřejmě se to odvíjí od velikosti pily a délky vodící lišty.

Za sebe mohu říct, že nejlepší je si pilu osahat potěžkat a vyzkoušet, ale někde v klidu. Poproste souseda, známého, nebo někoho, kdo nějakou pilu má a zeptejte se ho na zkušenosti s ní. A pokud bude zrovna řezat, zkuste si to. Do obchodu je dobré jít už s určitou představou, co by jste chtěli. Můžete se pak více soustředit na to, co vám říká obsluha prodejny a nebudete zmateně koukat po vystavených pilách a ztrácet se v technických parametrech.

Doufám, že se Vám podaří vybrat pilu, se kterou se vám bude dobře řezat a budete s ní spokojeni.

A samozřejmě pozor na nekvalitní a podezřele levné pily.

Jan Ambrož
Řežu motorovou pilou celé stromy i dřevěné sochy. Ukážu Vám, jak i vy můžete nařezat hodně dřeva a málo se u toho nadřít. Více zjistíte tady
Komentáře